středa 24. července 2024

Až na dno

 

   

     









     Uzdravoval se z gamblerství a po čase se v léčebně cítil jako v pasti. Mučily ho vzpomínky na to, co prováděl. Věděl, že je to k ničemu, ale nemohl přestat myslet na svůj zničený život. Před ženinými výčitkami utíkal do hospody, takže i víc pil, a pak znovu hrál. Před lidmi předstíral, že je v pohodě, vymlouval se věřitelům. V léčebně se jeho psychika zlepšila, ale úzkost z budoucnosti nemizela. Táhlo mu to hlavou i tehdy, když cestou zpátky do oddělení potkal svého známého. Sotva se otřepali z údivu, že se vidí tady, vyprávěl mu známý následující příběh.
     
     »Poslední dobou chodil hrát na automaty pokaždé, když měl peníze, anebo když je sehnal. A sháněl je intenzivně, půjčoval si, kde to šlo a od koho to šlo. Snažil se pokaždé vyhrát, aby mohl vrátit dluhy, někdy se mu to i podařilo, ale vzápětí zase prohrál, zase si půjčil, a tak pořád dokola. Ale většinou prohrával. To se pak svým věřitelům vymlouval, nebo se před nimi schovával. Poštěstilo se mu dokonce získat úvěr u jedné banky. Něco z takto nabytých peněz padlo na splacení některých dluhů, větší část však skončila opět v hladových automatech. Neměl tudíž ani na splátky úvěru, tak mu začaly chodit upomínky a výhrůžky, a to i od bývalé manželky, neboť neplatil ani alimenty na svou dceru.
     Každý den se děsil otevřít schránku na dopisy, aby tam nebylo oznámení o uložení zásilky na poště, a když je tam našel, tak si dopis ze strachu nevyzvedl. Domů chodil oklikami, aby se vyhnul místům, kde by mohl potkat nějakého věřitele. Při hraní dost pil, což ještě víc podlamovalo jeho vůli a ochromovalo soudnost. Tím snáz prohrával. Když nehrál na automatech a dostal se domů bez problémů, byl tam zalezlý, nikomu neotvíral. Telefonátů se bát nemusel, protože mu pro neplacení zrušil operátor tarif a samotný mobil dal do zastavárny.  O elektřinu, vodu a topení přijít nemohl. Bydlel v ubytovně firmy, kde pracoval, a ta si nájem strhávala přímo z jeho výplaty.
     Stále víc propadal zoufalství. Připadal si jako zajíc na honu – kličkoval, zdrhal, ale ze všech stran se na něj hnali lovečtí psi. Už to nemohl vydržet. Byl na dně. Chtěl všechno skončit a mít už konečně klid. Opatřil si prášky, koupil flašku, zalezl domů, vychlastal to a spolykal a doufal, že usne a už se neprobudí. Jenže se ráno probral a bylo mu strašně zle... Nakonec šel do nemocnice a teprve tam se zhroutil. Vypumpovali mu žaludek. Řekl doktorovi, co udělal a proč, a teď je tady.«
     
     Z příběhu známého jej obestřela hrůza. Jejich osudy byly sice odlišné, zároveň ale podobné, až to děsilo. A pak se mu vybavil vlastní příběh, jenž byl co do rozsahu v jeho gamblerské kariéře asi nejobludnější. Stal se v době, kdy by se jeho dluhy daly vyřešit pětadvaceti tisíci, ale on je neměl.




     





     Když vstupoval do herny, vězely mu v peněžence tisíce tři. Sedl si k hrací skříni, vsunul do štěrbiny tisícovku a začal. Hned si připsal stovku výhru. To ho navnadilo, a tak automat roztáčel. Už vyhrával čtyři stovky, zvedl sázku, ale přestalo to padat, kredit se scvrkával, až se vypařil a automat poněkud pohasl.
     Vztekle vylovil z peněženky další litr a štěrbina jej nezúčastněně vsála. Tisícovka zmizela, jen se zaprášilo. Musel do bedny strčit další portrét Palackého, jestliže chtěl hrát dál, a to on chtěl. A už se zas točily fiktivní válečky, kombinace padaly, vyhrával i prohrával a když už mu zbývaly jen dvě stovky, přišla větší výhra, brzy ještě větší a pak znovu. Zvedl sázky a přicházely větší výhry. Automat mu dělal blbce. Brzy měl zpět své peníze a tisícovku navíc, zvedl sázku na maximum a vzápětí přišla nejvyšší možná výhra. Nakonec vytáhl z bedny třináct tisíc korun.
     Deset uložil do peněženky, dva litry strčil do vedlejšího automatu, objednal si pití a jídlo, zaplatil to a zbytek peněz z tisícovky nacpal do kapsy u džínsů. Jedl, pil a vyhrával, dokud nevytáhl také ze tohoto automatu dvanáct tisíc. Byl v euforii a zasedl ke třetímu automatu, dal do něj dva tisíce a brzy je prohrál.
     Vytáhl z peněženky jiné dva papíry a opět jimi nakrmil automat. Ten mu tentokrát nevzdoroval dlouho a otevřel se mu jako žena při rozkoši. Tak se mu jevilo, ale ten, kdo se tu oddával rozkoši, ne nepodobné sexuální, byl on. Vybral z bedny deset tisíc korun. Vyplatila je servírka a tvářila se přitom neutrálně, ale on měl přesto dojem, že ji štve, jak mu musí pořád sázet na dřevo peníze. Ucítil škodolibou radost a ztratil veškerou soudnost.
     Do čtvrtého automatu vložil dva tisíce korun, po tisíci do dalších dvou beden a pustil na nich automatickou hru. Zatímco on se věnoval stroji se dvěma tisíci, nechal zbývající dva činit s jeho penězi, co samy chtěly. Hrál pak dvě hodiny jako pominutý, v jedné fázi dokonce na čtyřech automatech naráz.
     Vyhrával, prohrával, ale víc vyhrával, potom zase něco prohrál, ale teď už mu o to ani nešlo, neboť byl ve svém živlu. Hladina adrenalinu stoupala, cítil se jako v jakési bitevní vřavě, ale máchal bankovkami místo mečem, místo zášlehů z výstřelů blikaly automaty, zářily, hrály vítězné fanfáry místo polnic a byly potichu nebo jen neosobně vrčely, když nepřicházely vyhrávající kombinace.
     Svět za zdmi herny neexistoval a byl tady jen tento iluzorní, v němž se střídala barevná a mihotavá světla s potemnělostmi, vzestupy s pády, svět, co se mimo zářící displeje topil ve stínech, v němž peníze ztrácely hodnotu – hned několik tisíc, hned zase nula – a mezi tím jen pár minut. A ty sumy měly většinou podobu pouhých červeně svítících číslic. A když se objevila nula, to byl konec a smutek, a když čísla směnil v bankovky, to byl také konec a smutek, totiž byl to konec hry.
     Vtom pochopil, že hra už ztratila smysl. Nebylo už proč hrát a on se cítil prázdný. Měl ovšem vyhráno, a tak byl spokojený, že uhradí dluhy a všechno, co do včerejška hrozilo, zmizí. Vybral, co bylo v bednách a než strčil peníze do peněženky, spočítal je a měl třicet tři tisíce korun, a to ještě zaplatil skoro dva tisíce za pití, jídlo. Zamířil k východu z herny, ale přišlo mu líto, že všechny peníze schlamstnou dluhy a jemu moc nezbude.
     Za to, co jsem měl na začátku, to ještě zkusím, rozhodl se. Teď už se mu přestalo ale dařit. Uplynula sotva čtvrthodinka a byl lehčí o tři litry. Okamžik váhal, pak ukrojil další dva tisíce a dal je do bedny s tím, že bude ještě na svém, i když je prohraje a ze zbytku zaplatí dluhy.
     A tak se také stalo. Nemusím splatit všechno naráz, pomyslel si. Za hodinu se pevně rozhodl, že splatí deset tisíc a tři tisíce, co si přinesl, mu zůstanou. Splatí pět a dva mu na útratu stačí a z další výplaty splatí zase tři a ženě to nějak vysvětlí, umínil si za další hodinu. Ještě později se zařekl, že si dva tisíce nechá a splácet začne za měsíc. Pak to znovu přehodnotil. Dva tisíce nic neřeší, ale tady se mohou rozmnožit. Nebude snad pořád prohrávat. Stroj poslední bankovky pozřel a bez účasti na jeho osudu mu brzy vystavil účet v podobě krutě červeně svítící nuly v kreditu. V panice zastrčil ruce do kapes a nahmatal nějaké bankovky a mince. Dělalo to 323 korun. Tři sta strčil do automatu s nepatrnou jiskřičkou naděje, že přece jen něco vyhraje.
     „Prosím,“ zašeptal. „Alespoň pět stovek.“ Automat peníze bezcitně sjel. Cloumal jím příšerný vztek a nejradši by tu hnusnou bednu roztřískal, ale opanoval se, tolik síly ještě měl, a pak se jeho duše zhroutila sama do sebe a on jako v horečce, naprosto sklesle odešel z herny. Zastavil se za dveřmi, rozhlédl se, cítil se jako mátoha, hadr, nechtělo se mu žít, po tomhle nočním šílenství měl v kapse 23 korun a stál tam jak hromádka neštěstí.
     Od té doby uplynula už spousta let a jeho hraní na automatech se stalo mrtvou minulostí. Přemýšlel, jestli mu pomohla opravdu léčebna, nebo spíš žena, která mu navzdory všemu věřila...

čtvrtek 18. července 2024

V sítích zhulených pavouků














I.
Teď ještě ne. Tolik toho má udělat. 
A co s tím, co udělal? To jako není nic? 
Všechno zmizí? Všechno, co prožil a cítil? 
Tolik miloval a toužil. Tolikrát vyhrál a prohrál. 
A všechny lásky a hádky, všechny radostí a bolesti…
Nic z toho tady už nebude? 

II.
První láska. Kdyby ho neopustila, 
mohlo být všechno jiné. 
Miloval ji, ale naplnění nepřišlo. 
Byl už tak blízko. Vykouřili jointa. 
Její obavy se rozpustily. Líbal ji. 
Všimla si pavouka na modrém ubrusu. 
Děsně se vylekala. Vysmál se jí. 
Urazila se. Nechala ho. Byly další ženy.

III.
Všechno se nemůže jen tak rozplynout. 
Až se i on rozpustí v čase. Co bude pak? 
Tak rád by to líp promyslel. 
Prožil znova, co ho potkalo. 
Aby se mohl zase rozhodovat. 
Jen mít čas opět všechno probrat.

IV.
Hlava se točí, jako když ve spirále stoupá. 
Závrať. Nemůže nabrat dech. Ticho a tma. 
Zase ta rotace vzhůru. Mizí v ní čas. 
Moci se zastavit. Mít tak čas. Čas. Čas. 
Oni mě ale nenechají.














V.
Prchá před nimi starou továrnou. 
Běží rychle a oni za ním. 
Proč ho honí? Proč před nimi utíká? 
Nemůže o tom přemýšlet. 
Stále mu dýchají na záda. 
Pořád ta šedá betonová zeď. 
Za rohem snad budou dveře.

VI.
Jen další ulička. Plno odpadků a harampádí. 
Slyší je dupat. Konečně díra po vratech. 
Prudce zabočí. Schová se za stěnou. 
Nemůže tu zůstat. Najdou ho. 
Uvidí železné točité schodiště.
Rozběhne se nahoru. 

VII. 
Kovová ozvěna jeho kroků. 
Prozradí ho. Už jsou mu zase v patách. 
Namáhá svaly. Lapá po dechu. 
V nohou má křeče. Jsou blíž a blíž. 
Schody končí rezavými dvířky. Rozrazí je. 
Za nimi tmavá chodba.
     
VIII.
Poslepu vletí do neznáma. Další dveře.
A veliká prostora plná lidí. 
Vypadají uboze a místnost zchátrale. 
Na co čekají? U stěny lavice. 
Za ní hromada celt. Odstrčí sedící lidi. 
Zahrabe se do haldy. 

IX.
Už tu jsou oni. Tmavošedé uniformy. 
Mají samopaly. Pokřikují na sebe. Hledají ho.  
Nerozumí jim. Před okem díra v celtě. 
Může je pozorovat. Neurvale vrážejí do lidí. 
Jeden samopalem pokyne lidem na lavici, ať vstanou. 
Začne se prohrabávat celtami. Brzy toho nechá.

X.
Objeví se jiný. Jde najisto. 
Bajonetem odhrne cíp celty. 
Dívá se mu přímo do obličeje. 
Má dívčí tvář a chladné modré oči. 
Mlčky a nehnutě na něj civí. 
Přikryje mu opět celtou hlavu. 

XI.
Srdce buší až v krku. Proč ho nechal být? 
Stále se schovává. Lidé volají. 
Chlapi se samopaly jsou pryč. 
Konečně vyleze. Bez zájmu davu zmizí. 
Beznadějná čekárna je už za ním. 
Chodba vede k točitému schodišti. 
Je kamenné. Stoupá vzhůru. Netuší, kam jde. 
Zase je uslyší. Ženou se za ním. Přidá na tempu. 
Nemůže nabrat rychlost. Už ho málem mají.

XII.
Uvidí ve zdi niku. Skočí do ní. Nehybně stojí. 
Snad si ho nevšimnou. Probíhají v řadě kolem. 
Poslední dva se před ním zastaví. 
Jeden na něj ukáže. Rozchechtá se. 
Něco si povídají. Nerozumí jim. 
Jeden je ten s dívčí tváří. 
Modré oči jsou stále chladné.
Šťouchne do druhého. Oba odejdou. 
Už podruhé ho zachraňuje. Proč?

XIII.
Sleze z niky. Znovu stoupá po schodech. 
Proč jde za nimi? Proč ne dolů? Musí jít. 
Ze schodiště vyjde na terasu. 
Dlouhý stůl s modrým ubrusem. 
Na něm plavovlasá dívka v tureckém sedu. 
Oči má modré a chladné.
Vždyť je to ten s bajonetem. 
Vždyť je to dívka. Jeho první láska. 
Ptá se, co tady dělá? 
Dívka se jen usmívá. Obličej jí září.

XIV.
Říká, že ji tehdy miloval. 
Že se s ní chtěl milovat. 
Dívka odpovídá, ať ji miluje teď. 
Už jí objímá. Svléká. Nechá ho. 
Dívka je netečná. On se snaží. 
Ona se hlasitě směje. Ledově směje. 
Zní to jako kvokání. 
Dělá, co umí. Stále jen apatie. 
Pořád ten hnusný smích. 
Už to nevydrží. Udeří. Její tělo ochabne.
















XV.
V očích má slzy. Bere ji do náručí. 
Za dveřmi čekají dva obrovští pavouci. 
Trůní v protějších rozích. Metrové nohy. 
Jsou zhulení. Ví to. Mají chladné modré oči. 
Vypadají zhuleně. A ty jejich sítě. 
Vyplňují celou místnost. Jsou tak schizofrenní. 
Vlákna tvoří bizarní obrazce. Až přechází zrak. 
Jak projít na druhou stranu?

XVI.
Zaslechne zvuky běhu. Oni se zase blíží. 
Musí dál. Vykročí do sítí. Rozestupují se. 
Jedna. Druhá. Třetí… Pavouci se tváří pobaveně. 
Zhuleně ho pozorují. Všechny sítě se rozestoupily. 
Je na druhé straně. Zády odtlačí dveře. 
Betonová plocha bez zábradlí. 
Kouká do bílého nebe. Položí dívku na zem.


XVII.
Mír kolem. Oddechne si. Unikl. 
Vzápětí slyší lomoz. Zase oni. 
Beztvarý hluk. Mění se v zoufalý křik. 
Žalostné kvílení. A pronásledovatelé?
Padli do divných sítí zhulených pavouků. 
Nastane ticho. Velká úleva. Sklo je vysypané. 
Zůstala po něm pokroucená díra. 
Jen stěrače před ní stále stírají vzduch. 
Hledí na nehybnou dívku. Vypadá klidně. 
Ale ty modré oči… Ty vytřeštěné oči! 
Ty chladné modré oči.
Ty jeho oči, ty mrtvé oči! 






úterý 16. července 2024

jazykový koutek pro mou zlatou














slídový jejich koberec
ode zdi ke zdi je čtverec
leskne se a klouže 
jako zmrzlá louže

a jak se to řekne švédsky
zní to možná trochu dětsky
mica sino matta
jak z louže do bláta

když jen písmeno se změní
italsky je k podivení
mica sono matta
nejsem blázen - zlatá

smutné oči

proč se rodí lidé filosofická otázka se snadnou odpovědí aby obdivovali krásy světa a aby je měl někdo rád na srazu sedmdesátiletých absolve...